niedziela, 6 kwietnia 2008

Przewodnik po Web 2.0 - Del.icio.us

Za Wikipedią:

del.icio.us to serwis internetowy pozwalający na gromadzenie i kategoryzację linków do ulubionych stron WWW. Pojawił się on w roku 2003 i był rozwijany przez Joshua Schachtera, współtwórcy oprogramowania Memepool. Zgodnie z notką na stronie del.icio.us/doc/about:
"del.icio.us to system społecznego zarządzania zakładkami. Pozwala na łatwe dodawanie stron, które chciałbyś mieć w swojej osobistej kolekcji linków, kategoryzację tych stron za pomocą słów kluczowych, i współdzielenie jej nie tylko z własną przeglądarką WWW i maszynami, ale także z innymi użytkownikami."
Serwis del.icio.us stosuje niezhierarchizowany system kategoryzacji oparty na słowach kluczowych. Każdy użytkownik może oznaczyć każdy z linków wieloma, dowolnie dobranymi słowami kluczowymi (ang. tag) (Zobacz: Folksonomia). Możliwe jest też przeglądanie linków wszystkich użytkowników oznaczonych zadanym słowem kluczowym; przykładowo, pod adresem "http://del.icio.us/tag/wiki" można obejrzeć wszystkie linki oznaczone słowem kluczowym (tagiem) "wiki". Łatwe jest także przeglądanie linków dodanych przez użytkowników o podobnych zainteresowaniach.
Del.icio.us ma prosty interfejs w HTML-u, z prostymi adresami URL. Oferuje on także API oraz kanały RSS 1.0. Obecnie serwis jest dostępny nieodpłatnie. Kod źródłowy strony nie jest dostępny, ale dane można pobierać bez uiszczania opłat wykorzystując API del.icio.us.

dodajdo.com

Brak komentarzy: