czwartek, 5 lutego 2009

Rynek pracy marketingowców w 2008 roku

Rynek pracownika? Nie w marketingu. W 2008 roku niewiele ponad 2% wszystkich ofert pracy stanowiły propozycje zatrudnienia dla marketingowców.
W całym 2008 roku w portalu Pracuj.pl pojawiło się 4764 ofert pracy na stanowiska związane z marketingiem, nieco mniej niż w 2007 roku, kiedy takich ogłoszeń ukazało się ponad 5200.

Poszukiwane zawody

Najwięcej ofert pracy w 2008 roku skierowanych było do specjalistów ds. marketingu. Ponad 10% wszystkich propozycji zatrudnienia dotyczyło tego właśnie stanowiska. Na liście najpopularniejszych stanowisk znalazły się także stanowiska menedżerskie: w 2008 roku pojawiło się blisko 400 propozycji dla menedżerów marketingu, produktu i marki. W zestawieniu Top10 znalazły się także dwa stanowiska związane z promocją bezpośrednią: merchandiser i hostessa.


Wśród ofert pracy dla marketingowców pojawiło się dużo propozycji wymagających wąskiej specjalizacji w określonej dziedzinie marketingu. Przykładem mogą być stanowiska związane z marketingiem internetowym w wyszukiwarkach (SEM) czy pozycjonowaniem i optymalizacją stron internetowych (SEO). W 2008 roku opublikowano około 70 ofert pracy związanych z tymi specjalizacjami.

Różne firmy, ten sam zawód

Największe zapotrzebowanie na marketingowców zgłaszały – co naturalne – firmy z branży marketingowej. Prawie 2 na 10 ofert pochodziło więc z domów mediowych, agencji reklamowych, agencji interaktywnych. Niewiele mniej ofert pracy zamieściły firmy działające w branży handel i sprzedaż. Na kolejnych miejscach znalazły się instytucje finansowe, firmy telekomunikacyjne i technologiczne, agencje nieruchomości oraz firmy z branży FMCG. Łącznie z tych 6 branż pochodziło ponad 60% wszystkich ofert zatrudnienia w 2008 roku.


Wszystkie drogi prowadzą do Warszawy

Rynek pracy marketingowców jest bardzo scentralizowany. W 2008 roku największe szanse na zatrudnienie mieli mieszkańcy stolicy – pochodziło stąd blisko 40% wszystkich ofert pracy dla marketingowców. To dużo więcej niż w przypadku innych specjalizacji i całego rynku pracy, na którym średnio około ¼ ofert zatrudnienia pochodzi z Mazowsza. Kolejne miejsca zajmują duże aglomeracje miejskie: Poznań, Wrocław, Katowice i Kraków. Z tych pięciu województw pochodziło łącznie blisko 70% wszystkich ofert pracy.


Informacje o raporcie:

Raport „Rynek pracy marketingowców w 2008” został przygotowany na podstawie analizy 4764 ofert pracy, które zostały zamieszczone w 2008 roku w portalu Pracuj.pl w kategorii „Marketing/Reklama/PR”.
Portal Pracuj.pl powstał w 2000r. Jest portalem rekrutacyjnym, skierowanym do specjalistów i menedżerów. Specjalizuje się w rekrutacji przez Internet oraz w kształtowaniu wizerunku pracodawców. Wspiera firmy w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Równocześnie jest źródłem informacji dla osób zainteresowanych poszukiwaniem pracy, rozwojem swojej kariery zawodowej oraz zdobywaniem dodatkowych kwalifikacji. Portal należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem popularnych w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej serwisów rekrutacyjnych.
www.pracuj.pl
www.grupapracuj.pl

dodajdo.com

1 komentarz:

Blogger pisze...

QUANTUM BINARY SIGNALS

Get professional trading signals sent to your cell phone every day.

Follow our signals NOW and earn up to 270% per day.