poniedziałek, 10 sierpnia 2009

Korzystanie z internetu - raport CBOS


CBOS opublikował raport dotyczący korzystania przez Polaków z internetu.

Główne spostrzeżenia:

- większość Polaków ma w domu komputer (65%) i dostęp do internetu (56%). Od ubiegłego roku odsetek osób mogących korzystać z internetu w domu wzrósł o 8 punktów.

- zyskuje na znaczeniu komercyjna rola internetu – szybko rośnie liczba osób, które kiedykolwiek kupiły coś za pośrednictwem serwisów internetowych. Co trzeci dorosły Polak (32%) deklaruje, że kupił coś przez internet, a co dziesiąty (10%) – że coś sprzedał. Najczęściej nabywano w ten sposób odzież lub obuwie, a także sprzęt elektroniczny i artykuły motoryzacyjne.

- blisko co trzeci respondent (30%), czyli niemal dwie trzecie internautów, zarejestrował się w jakimś portalu społecznościowym (np. Nasza-klasa, Facebook, MySpace, GoldenLine lub podobnym). Od marca 2008 roku zanotowaliśmy 9-punktowy wzrost liczby użytkowników tych serwisów.

- co piąty ankietowany (20%) w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie prowadził przez internet rozmowy korzystając z komunikatorów głosowych, takich jak np. Skype. Od ubiegłego roku przyrost liczebności tej grupy jest stosunkowo niewielki – o 3 punkty procentowe.

- znacząca grupa internautów (21%, czyli co dziesiąty dorosły Polak) czyta blogi na tematy polityczne. Zarówno osoby o poglądach prawicowych, jak i lewicowych proporcjonalnie jednakowo często korzystają z treści tam dostępnych. Częściej czytają je mężczyźni niż kobiety. Do blogów niezwiązanych z polityką zagląda niemal dwukrotnie liczniejsza grupa respondentów (19% ogółu), jednakowo często mężczyźni i kobiety.

dodajdo.com

1 komentarz:

Blogger pisze...

Ever wanted to get free Twitter Followers?
Did you know you can get these AUTOMATICALLY AND TOTALLY FREE by registering on Like 4 Like?